Kiedy należy dokonywać kontroli nasadzeń w przypadkach zezwoleń na usunięcie drzew lub krzewów zwolnionych z opłat na podstawie art. 86 ust. 1 u.o.p.?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Grecki Wojciech
Odpowiedzi udzielono: 29 lipca 2019 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Kiedy należy dokonywać kontroli nasadzeń w przypadkach zezwoleń na usunięcie drzew lub krzewów zwolnionych z opłat na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy z 16.04.2004 r. o ochronie przyrody (Dz.U. z 2018 r. poz. 1614) – dalej u.o.p., a w których podmiot zobowiązano na podstawie art. 83c do wykonania nasadzeń zastępczych?

Organ wskazuje zgodnie z przepisami ilość, gatunki, minimalne obwody pni drzew, wiek krzewów, miejsce i termin nasadzeń. Zobowiązuje również podmiot do powiadomienia organu o realizacji tego warunku w terminie do 7 dni od dokonania nasadzeń. Po otrzymaniu informacji o wykonaniu nasadzeń (termin ten zazwyczaj zbiega się z upływem terminu wskazanego w zezwoleniu na wykonanie nasadzeń) przeprowadzane są oględziny i sporządzany jest protokół odbioru nasadzeń.

Czy z uwagi na zapisy art. 86 ust. 2 u.o.p. organ powinien ponownie dokonać oględzin i sprawdzić, czy posadzone drzewa lub krzewy zachowały żywotność (zezwolenia bez naliczania opłat) i postępować podobnie jak w przypadkach zezwoleń z odroczonymi opłatami, gdzie dwukrotnie dokonuje się oględzin - po wskazanym terminie na dokonanie nasadzeń i po 3 latach na jakie odroczono opłatę w celu przeprowadzenia postępowania zgodnie z art. 84?

Czy kontrola wykonania obowiązku nasadzeń (w przypadku zezwoleń bez naliczonych i odroczonych opłat) może odbywać się tylko raz (po upływie okresu wskazanego w zezwoleniu na wykonanie nasadzeń)?

Czy powinna też odbywać się po raz kolejny lub tylko po 3 latach od upływu terminu wskazanego w zezwoleniu na dokonanie nasadzeń?

W praktyce oznaczałoby to kontrole wszystkich decyzji po około 4-5 latach od wydania zezwolenia.

Czy art. 86 ust. 2 u.o.p. należy stosować zawsze, kiedy zwalnia się z opłat i zobowiązuje do wykonania nasadzeń, czy tylko w przypadkach, kiedy nasadzenia nie zostaną dokonane i organ na jego podstawie nakłada ponownie obowiązek wykonania nasadzeń?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX