Kiedy najwcześniej pracodawca mógł zawrzeć porozumienia w zakresie objęcia pracowników przestojem ekonomicznym lub obniżonym wymiarem czasu pracy na podstawie tarczy antykryzysowej?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Łyjak Grzegorz
Odpowiedzi udzielono: 16 kwietnia 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Sytuacja nr 1. Z chwilą ogłoszenia epidemi koronawirusa, mając coraz mniej zamówień, w porozumieniu ustnym z pracownikami od 18 marca zarządziliśmy

·

przestój ekonomiczny w jednym dziale w zakładzie

·

obniżenie wymiaru czasu pracy w dziale drugim, który w mniejszym stopniu, ale może jeszcze pracować (jest potrzebny).

6 kwietnia ustalamy na jaki dokładnie okres przestój jest przewidziany, o ile zmniejszamy etat przy obniżeniu wymiaru czasu pracy, którego działu pracowników dotyczą zmiany; z możliwym ich przedłużeniem itp. O takich porozumieniach z pracownikami należy powiadomić Inspekcję Pracy w ciągu 5 dni od dnia ich podpisania.

Czy fakt zarządzenia zmian wcześniej, a podpisanie porozumień później jest zgodne z prawem/dopuszczalne?

Czy pracodawca ma prawo starać się o dofinansowania do wynagrodzeń z tytułu przestoju i obniżenia wymiaru ze środków FGŚP, spełniając inne wymagane warunki (m.in. brak zadłużenia, odpowiednie spadki obrotów )?

Sytuacja nr 2. Pracodawca podpisał takie porozumienie w dniu 18.03.2020 r., z dniem 1.04.2020 r. ustawa weszła w życie, kiedy to pracodawca dowiedział się o konieczności powiadomienia Inspekcji Pracy.

Czy złożenie tego porozumienia dopiero 7 kwietnia będzie dopuszczalne?

Czy również będzie możliwe dofinasowanie z FGŚP z tytułu przestoju ekonomicznego?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX