Kiedy można wystawić uproszczoną zbiorczą fakturę korygującą o której mowa w art. 106j ust.3 u.p.t.u. i jaki kurs waluty zastosować?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2021 r.
Autor odpowiedzi: Kowalski Radosław
Odpowiedzi udzielono: 20 października 2017 r.

PYTANIE

1. Firma planuje wystawianie uproszczonych zbiorczych faktur korygujących, które będą wystawiane danemu kontrahentowi, w danym okresie rozliczeniowym.Faktury korygujące, dotyczące rabatu w odniesieniu do wszystkich dostaw towarów lub usług dokonanych dla jednego odbiorcy w danym okresie, będą wystawiane na podstawie regulacji, o której mowa w art. 106j ust. 1 pkt 1 i art. 106j ust. 3 ustawy o VAT.

Jeżeli korekta dotyczy wszystkich faktur dla danego kontrahenta w danym okresie, to czy konieczne jest dołączanie do faktury załącznika z informacją jakich faktur dotyczy korekta, czy wystarczy wpisanie na fakturze okresu którego dotyczy, tj. np. 01.01 do 31.03.2017 r.

Czy w przypadku uproszczonych zbiorczych faktur korygujących można przeliczyć kurs walut obcych według średniego kursu Narodowego Banku Polskiego z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wystawienia faktury korygującej?

2. Firma planuje wystawianie zbiorczych faktur korygujących, do faktur do których zostało udzielone skonto. Przy czym, skonto przysługuje w odniesieniu np. dla faktur z 15,16,17 oraz 19 marca, natomiast dla faktury z 18 marca skonto nie przysługuje.Czy prawidłowe jest w takim przypadku podpięcie pod zbiorczą fakturę korygującą, załącznika z informacją jakich faktur pierwotnych dotyczy zbiorcza korekta? Czy można w tym przypadku wystawić jedną zbiorczą fakturę korygującą dla faktur z 15,16,17 i 19 marca? Jaki kurs jest właściwy dla wystawianej zbiorczej faktury korygującej?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX