Kiedy można uznać, że czynnik szkodliwy w postaci frakcji respirabilnej krzemionki krystalicznej nie występuje na danym stanowisku?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 7 kwietnia 2024 r.
Autor odpowiedzi: Ambroziewicz Maciej
Odpowiedzi udzielono: 12 października 2020 r.

PYTANIE

W lutym 2020 r. zmieniło się rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 24 lipca 2012 r. w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy (Dz.U. z 2016 r. poz. 1117) - dalej r.s.cz.p.r. Do wykazu czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym zostały dodane prace związane z narażeniem na krzemionkę krystaliczną - frakcję respirabilną powstającą w trakcie pracy. W związku z powyższym na stanowiskach, gdzie podejrzewa się możliwość występowania tejże krzemionki, wykonano badania i pomiary czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 2 lutego 2011 r. w sprawie badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy (Dz.U. poz. 166 ze zm.). Ze sprawozdania dostarczonego przez akredytowane laboratorium wynika, że stężenie krzemionki wynosi <0,0070 [mg/m3], a krotność Cw/NDS wynosi <0,07. W przypadku ponownych pomiarów i wynikach o takich samych/podobnych wartościach (<0,1 NDS), które powinny odbyć się za pół roku, można będzie odstąpić w przyszłości od wykonywania badań i pomiarów.

Czy i kiedy, w przypadku powyższych wartości, można odstąpić od wykonywania badań, można przyjąć, że czynnik o działaniu rakotwórczym w tym przypadku nie występuje na stanowisku pracy?

Czy przy wynikach pomiarów jak powyżej pracodawca powinien prowadzić rejestr prac, których wykonywanie powoduje konieczność pozostawania w kontakcie z procesami technologicznymi o działaniu rakotwórczym?

Czy pracodawca przekazuje właściwemu państwowemu wojewódzkiemu inspektorowi sanitarnemu oraz właściwemu okręgowemu inspektorowi pracy dane zgodnie z załącznikiem 2 do r.s.cz.p.r.?

Czy należy wpisać krzemionkę wraz z powyższymi wynikami do skierowania na badania lekarskie?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX