Kiedy można uznać świadczenie z funduszu alimentacyjnego za nienależnie pobrane?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2011 r.
Autor odpowiedzi: Szalak Michał
Odpowiedzi udzielono: 3 sierpnia 2010 r.

PYTANIE

Wierzycielka pobiera w ośrodku pomocy społecznej świadczenia z funduszu alimentacyjnego. Podczas wywiadu alimentacyjnego, dłużnik alimentacyjny przedstawia przekazy pocztowe, będące dowodem na to, że wierzycielka w czasie pobierania świadczeń z funduszu alimentacyjnego otrzymywała alimenty od dłużnika. Wezwana wierzycielka potwierdza ten fakt.

Są dwie "szkoły", według których praktykują w podobnych przypadkach różne organy właściwe wierzyciela.

1. Traktując literalnie art. 2 pkt 7 lit. d ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów (nienależnie pobrane świadczenie z funduszu alimentacyjnego to świadczenie wypłacone, w przypadku gdy osoba uprawniona o w okresie ich pobierania otrzymała alimenty), należy na podstawie zgromadzonych dowodów ustalić kwotę (wysokość otrzymanych w danym okresie od dłużnika alimentów) nienależnie pobranych świadczeń i zażądać ich zwrotu od wierzycielki.

2. Druga "szkoła" każe odwoływać się do definicji bezskuteczności egzekucji, która mówi (art. 2 pkt 2 ustawy o pomocy społecznej), że bezskuteczną jest egzekucja, w wyniku której w okresie ostatnich 2 miesięcy nie wyegzekwowano pełnej należności z tytułu zaległych i bieżących zobowiązań alimentacyjnych. W związku z tym należałoby zbadać, czy wysokość przekazanych przez dłużnika alimentów odpowiada pełnej należności z tytułu zaległych i bieżących alimentów. W takich przypadkach, dowody przekazywane są do komornika sądowego prowadzącego daną sprawę. Jeżeli po uwzględnieniu otrzymanych przez wierzycielkę alimentów, należność dłużnika na jej rzecz jest większa od zera, otrzymane świadczenia z funduszu alimentacyjnego nie są nienależnie pobranymi świadczeniami (egzekucja pozostaje bezskuteczna).

Które stanowisko jest poprawne?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX