Kiedy można rozwiązać umowę o pracę z pracownikiem przebywającym na długotrwałym zwolnieniu lekarskim?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2021 r.
Autor odpowiedzi: Zawadzka-Filipczyk Paulina
Odpowiedzi udzielono: 28 maja 2015 r.

PYTANIE

Pracownik wykorzystał okres zasiłkowy 182 dni. Po tym okresie zostało mu przyznane świadczenie rehabilitacyjne na okres 3 miesięcy tj. do dnia 3 czerwca 2015 r. Pracownik poinformował pracodawcę, że po upływie świadczenia rehabilitacyjnego lekarz nie widzi rokowań na odzyskanie zdolności do pracy i kieruje pracownika na rentę, a nie na dalsze świadczenie rehabilitacyjne. Wniosek o przyznanie renty pracownik będzie składał po wyjściu ze szpitala tj. po dniu 3 czerwca 2015 r.

Jak powinien postąpić pracodawca w opisanym przypadku?

Czy zgodnie z przepisami, jeżeli pracownik nie zgłosi gotowości do podjęcia pracy, pracodawca może z dniem 5 czerwca 2015 r. (4 czerwca jest świętem) wysłać do pracownika pismo z rozwiązaniem umowy o pracę w trybie art. 53 § 1 k.p.?

Czy jeżeli pracownik zgłosi gotowość do pracy i zostanie skierowany na badania kontrolne w dniu 5 czerwca 2015 r., a lekarz w medycynie pracy nie przyzna zdolności do pracy na zajmowanym dotychczas stanowisku pracy, to pracodawca może wysłać lub wręczyć pracownikowi wypowiedzenie umowy o pracę w dniu 8 czerwca 2015 r. w trybie art. 53 § 1 k.p.?

Czy pracodawca jest zobowiązany czekać na decyzję ZUS o przyznaniu renty?

Pracownik wspomniał pracodawcy, że może od 4 czerwca 2015 r. do czasu rozpatrzenia wniosku o przyznanie renty weźmie zwolnienie chorobowe.

Czy jeżeli pracownik tak postąpi, a to zwolnienie będzie potraktowane jako obecność usprawiedliwiona niepłatna z powodu wyczerpania okresu ochronnego wynoszącego 272 dni, to w tym okresie pracodawca będzie mógł rozwiązać umowę o pracę w trybie art. 53 § 1 k.p.?

Pracownik posiada urlop zaległy za 2014 r. w wymiarze 9 dni oraz urlop bieżący.

Czy pracodawca może udzielić tego urlopu pracownikowi po dniu 3 czerwca 2015 r. bez kierowania go na badania kontrolne?

Jaką podstawę prawną należy podać na świadectwie pracy jeżeli dojdzie do rozwiązania umowy o pracę z powodu wyczerpania okresu ochronnego?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX