Kiedy można przy udzielaniu poręczenia długoterminowego kredytu samorządowej osobie prawnej zastosować wyłączenie z art. 243 ust. 3 pkt 2 ustawy o finansach publicznych?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Nagórek Marcin
Odpowiedzi udzielono: 20 lutego 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy udzielając poręczenia długoterminowego kredytu samorządowej osobie prawnej, tj. Zakładowi Energetyki Cieplnej Sp. z o.o., której 100% udziałów stanowi własność gminy, zaciągniętego na wkład krajowy celem realizacji przez ten podmiot zadania w ramach programu finansowanego z udziałem środków unijnych zachodzi przesłanka do zastosowania wyłączenia wynikającego z art. 243 ust. 3 pkt 2 ustawy z 27.08.2009 r. o finansach publicznych (Dz.U. z 2019 r. poz. 869 z późn. zm.) – dalej u.f.p., zgodnie z którym, ograniczeń wynikających z art. 243 ust. 1 u.f.p. nie stosuje się m.in. do poręczeń i gwarancji udzielonych samorządowym osobom prawnym realizującym zadania jednostki samorządu terytorialnego w ramach programów finansowanych z udziałem środków o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 2 u.f.p.?

Czy w przypadku gdy odpowiedź na pytanie jest pozytywna, to czy do wyłączenia o którym mowa w pytaniu ma zastosowanie termin nie dłuższy niż 90 dni od zakończenia projektu czy wyłączenie wynikające z art. 243 ust. 3 pkt 2 u.f.p. będzie mogło być stosowane przez cały okres udzielonego poręczenia?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX