Kiedy można odstąpić od badania sprawozdania finansowego? - OpenLEX

Kiedy można odstąpić od badania sprawozdania finansowego?

Pytania i odpowiedzi
Status: Aktualne
Autor odpowiedzi: Topulniak Michał
Odpowiedzi udzielono: 2 stycznia 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Spółka X z o.o. podpisała w grudniu 2021 roku umowę na badanie, bo w 2021 roku przekroczyła wskaźniki z art. 64 ust. 1 pkt. 4 ppkt. a i c ustawy o rachunkowości. Badanie wykonano w 2022 r. jednocześnie w roku 2022 spółka dokonała podziału przez wydzielenie, gdzie 95% aktywów zostało przeniesione na inna spółkę Y z o.o. Umowa na wykonanie sprawozdania (zawarta na 2 lata) została w spółce X (nie przeniesiono jej). Spółka X nie spełnia za rok 2022 żadnego ze wskaźników z art. 64 ustawy o rachunkowości.

Czy można odstąpić od badania i na podstawie art. 66 ust. 7 pkt. 3 ustawy o rachunkowości rozwiązać umowę na badanie?

Doszło bowiem do przekształcenia i zaszły zmiany organizacyjne uzasadniające rezygnację z badania. Obroty stanowią kilka procent tych z 2021 r., jest dwóch pracowników itd.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX