Kiedy lekarz medycyny pracy może wydać zgodę o niestosowaniu wobec pracownika niepełnosprawnego szczególnych norm czasu pracy?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Brząkowski Mateusz
Odpowiedzi udzielono: 13 października 2016 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Pracodawca zatrudnia osobę osobę o lekkim stopniu niepełnosprawności, która w orzeczeniu lekarskim, wydanym przez lekarza medycyny pracy, otrzymała zezwolenie na pracę na stanowisku pracy w godzinach nocnych i nadliczbowych. Zgoda była wydana na wniosek pracownika. Orzeczenie wydano w 2013 r. Zbliża się termin następnego badania okresowego pracownika.

Czy po zmianie w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 26 marca 2015 r., pracodawca w skierowaniu na profilaktyczne badania okresowe osoby niepełnosprawnej może napisać w innych czynnikach, że będzie wykonywana praca w godzinach nocnych i nadliczbowych, jeżeli art. 15 ust. 3 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych zabrania zatrudniania osób niepełnosprawnych w porze nocnej i godzinach nocnych, natomiast art. 16 ust. 1 pkt 2 mówi, że art. 15 nie stosuje się, gdy na wniosek osoby zatrudnionej lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne pracowników wyrazi na to zgodę?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX