Kiedy kara za nieosiągnięcie przez gminę poziomu składowania odpadów biodegradowalnych w 2014 r. zawieszona na okres 5 lat stanie się karą do zapłaty?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Jerzy Janusz
Odpowiedzi udzielono: 5 października 2015 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

WIOŚ, na podstawie art. 9ze ust. 2 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach - dalej u.u.c.p.g. zawiesił gminie karę pieniężną na okres 5 lat, niezbędny do podjęcia działań naprawczych, za nieosiągnięcie poziomu składowania odpadów biodegradowalnych w 2014 r. W wniosku gmina udokumentowała podjęcie działań naprawczych zmierzających do usunięcia przyczyny nałożenia kary, takich jak: kampania edukacyjne, poprawienie warunków do segregacji odpadów. Jednak już wiadomo, że w 2015 r. gmina jeszcze nie osiągnie wymaganego poziomu składowania.

Czy wtedy kara będzie podlegała odwieszeniu? Czy może, jeżeli gmina w kolejnych latach - 2015 i 2016 - nie osiągnie poziomu, natomiast dopiero w 2017 r. osiągnie wymagany poziom, to WIOŚ karę będzie mógł umorzyć? Czy sam fakt osiągnięcia poziomu w którymś roku w tym 5-letnim okresie będzie oznaczać, że gmina usunęła przyczyny, o których mowa w art. 9ze u.u.c.p.g.?

Na fakt osiągnięcia poziomu w przyszłych latach mogą wpłynąć również inne czynniki, nie tylko te działania, jakie gmina przedstawiła we wniosku o zawieszenie, np. poprawa osiąganych wskaźników w RIPOK, niebędącym własnością gminy.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX