Kiedy inwestor powinien wystąpić o odstępstwo od przepisów warunków technicznych?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Sługocka Martyna
Odpowiedzi udzielono: 19 czerwca 2018 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Inwestycja dotyczy rozbudowy i nadbudowy istniejącego budynku mieszkalnego jednorodzinnego, usytuowanego w odległości 2,0 m od granicy działki, z tym, że rozbudowa lokalizowana jest w odległości 5,0 od granicy, a nadbudowa po obrysie budynku czyli wspomniane 2,0 od granicy. Działka posiada szerokość 18 metrów, a teren zgodnie z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego leży w obszarze mieszkalnictwa rolniczego. Miejscowy plan zagospodarowania odnośnie zbliżeń zawiera zapis: ,,Ustala się możliwość sytuowania budynku w odległości nie mniej niż 1,5 m od granicy lub bezpośrednio przy granicy sąsiedniej działki budowlanej, przy zachowaniu przepisów i wymagań określonych przepisami odrębnymi". Przepisy odrębne zgodnie ze słowniczkiem zawartym w przedmiotowym planie to przepisy ustaw wraz z aktami wykonawczymi. W danym przypadku lokalizacja projektowanej inwestycji jako całości (przez budowę rozumie się m.i.: rozbudowę i nadbudowę) 2,0 m od granicy zgodna jest z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Co natomiast ze zgodnością z warunkami technicznymi?

Przepis par. 12 ust. 2 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 12.04.2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie – dalej r.w.t.b. daje bowiem uzasadnienie dla lokalizacji tylko i wyłącznie 1,5 m lub bezpośrednio przy granicy, a nie 2,0 m od granicy. Przepis par. 12 ust. 4 pkt 1 r.w.t.b. dopuszczałby taka odległość, ale tylko na działce o szerokości 16 metrów lub mniejszej, a szerokość naszej działki wynosi 18 metrów.

Czy w opisanym przypadku jedyną możliwością dla takiej lokalizacji nie jest wystąpienie przez inwestora o odstępstwo od przepisów warunków technicznych?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX