Jakim procesem odzysku jest rozdrabnianie odpadów pianki poliuretanowej w celu wykorzystania ich do produkcji poduszek tapicerskich oraz do dalszej odsprzedaży?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Jerzy Janusz
Odpowiedzi udzielono: 7 stycznia 2016 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Firma prowadzi działalność związaną z przetwarzaniem odpadów o kodzie 07 02 13, który stanowią odpady w postaci pianki poliuretanowej (ścinki z zakładów produkcyjnych branży meblarskiej). Realizowany odzysk prowadzony jest dwuetapowo - tzn. w pierwszym etapie odpady o kodzie 07 02 13 są rozdrabniane do postaci tzw. frytek (z uwagi na kształt, jaki przyjmuje ta pianka po rozdrobnieniu). W drugim etapie tak rozdrobniony materiał jest wykorzystywany do nabijania i produkcji poduszek tapicerskich. Istotne jest, że część materiału w postaci "frytek" (pianka poliuretanowa po rozdrobnieniu) jest sprzedawana w takiej właśnie postaci innym podmiotom do wykorzystania w ramach prowadzonej działalności. Tu pojawiają się następujące pytania:

Czy realizowany proces odzysku (opisany powyżej) powinien być sklasyfikowany według następującego schematu - proces wstępny - rozdrabnianie (metoda R12), nabijanie poduszek i wytwarzanie produktu finalnego (metoda R3)?

Czy materiał w postaci rozdrobnionej pianki poliuretanowej ("frytki") po pierwszym etapie nadal ma status odpadu (tyle tylko, że rozdrobnionego) i jego dalsze przekazanie innym firmom do wykorzystania powinno podlegać przepisom ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach - dalej u.o.- zarówno w zakresie prowadzenia stosownej ewidencji (tj. karta przekazania odpadu), jak i w kontekście obowiązku przekazywania odpadów firmom uprawnionym do ich dalszego zagospodarowania?

Czy też takie wytworzone "frytki" nie stanowią już odpadu i mogą stanowią produkt (lub półprodukt) i zastosowanie znajduje tu art. 14 u.o. mówiący o utracie statusu odpadów?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX