Jakie znaczenie w postępowaniu będzie mieć wykonana ocena kontroperatu, skoro kontroperat i tak nie może stanowić podstawy do naliczenia opłaty?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Okoń Michał
Odpowiedzi udzielono: 27 czerwca 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

W postępowaniu administracyjnym o ustaleniu opłaty planistycznej, rzeczoznawca majątkowy na zlecenie organu opracował operat szacunkowy, strona nie zgadzając się z wyceną przedłożyła kontroperat. Organ w związku z dużą rozbieżnością wartości w obu operatach wystąpił o ocenę operatu zgodnie z art. 157 ustawy z 21.08.1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2020 r. poz. 65) – dalej u.g.n. Organ uzyskał pozytywną ocenę organizacji zawodowej rzeczoznawców majątkowych swojego operatu szacunkowego, sam również dokonał jego sprawdzenia nie stwierdzając błędów formalnych, uznając go za wiarygodny dowód. Strona dostarczyła organowi również ocenę pozytywną swojego kontroperatu. Niemniej jednak zgodnie z art. 84 ust. 1 ustawy z 14.06.1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2020 r. poz. 256) – dalej k.p.a., to organ powołuje biegłego, w związku z czym tylko operat opracowany na zlecenie organu może służyć ustaleniu opłaty planistycznej.

Jakie znaczenie w postępowaniu będzie mieć wykonana ocena kontroperatu, skoro kontroperat i tak nie może stanowić podstawy do naliczenia opłaty?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX