Jakie zmiany wprowadza Zarządzenie Nr 29/2022/DSOZ Prezesa NFZ?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kaczorowska-Kossowska Iwona
Odpowiedzi udzielono: 12 kwietnia 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Ukazało się zarządzenie Prezesa NFZ nr 29/2022/DSOZ, które wchodzi z mocą wsteczną od 1 marca 2021 r. W zarządzeniu wprowadzono dwa tryby realizacji świadczeń – z uwzględnieniem 4 etatów i z większą niż 4 etaty obsadą.

Czy realizując świadczenia z 4 etatami, w przypadku braku realizacji 375 godzin pracy personelu, wiąże się to z jakimiś negatywnymi konsekwencjami (punkt 6a), np. proporcjonalnym zmniejszeniem ryczałtu?

Czy na podstawie punktu 6d nie możemy zatrudniać/ współpracować z nikim, kto pracuje w instytucji innej niż podmiot leczniczy?

Nasz personel pracuje w szkołach, mopsach, prowadzi własne gabinety.

Czy NFZ ma prawo wprowadzić taki zapis?

Jak mamy to weryfikować i egzekwować taką wyłączność?

Czy, zgodnie z pkt 17 i 17a, jeśli realizuję wizytę środowiskową np. w tej samej szkole dla 3 pacjentów, to pierwszą wizytę sprawozdaję jako środowiskową trwająca 80 min., a kolejną jako środowiskową trwającą od 50-70 min., czy jako faktyczne świadczenie np. poradę psychologiczną trwającą 50-70 min?

W ust. 4 wprowadzono obowiązek wpisywania "w dokumentacji indywidualnej wewnętrznej świadczeniobiorcy godzinę oraz minutę rozpoczęcia i zakończenia świadczenia" - jak to rozumieć?

Czy jeśli na podglądzie wizyty konkretnego pacjenta w systemie możemy odczytać datę i godzinę od-do, to można uznać to jako spełnienie tego obowiązku?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX