Jakie zmiany nastąpią od dnia 1 stycznia 2013 r. w zakresie stosowania mechanizmu reverse charge? - OpenLEX

Jakie zmiany nastąpią od dnia 1 stycznia 2013 r. w zakresie stosowania mechanizmu reverse charge?

Pytania i odpowiedzi
Status: Nieaktualne, stan prawny na: 31 marca 2013 r.
Autor odpowiedzi: Bartosiewicz Adam
Odpowiedzi udzielono: 10 lipca 2012 r.

PYTANIE

Firma zagraniczna nieposiadająca stałego miejsca prowadzenia działalności w Polsce, jednak zarejestrowana w Polsce i posiadająca na NIP-PL dokonuje na terytorium RP dostaw innych towarów niż gaz czy energia.

Dokonywane przez Spółkę dostawy nie są opodatkowane, tym samym faktury wystawiane są bez VAT należnego ze wskazaniem obowiązku samonaliczenia "reverse charge" przez nabywcę towaru. Ministerstwo Finansów opublikowało na swoich stronach internetowych projekt ustawy nowelizującej ustawę o VAT (projekt ustawy z dnia 25 maja 2012 r. wraz z uzasadnieniem), z którego wynika, że zmianie najprawdopodobniej ulegnie m.in. art. 17 ust. 1 pkt 4 i 5 ustawy o VAT, który wprowadza dodatkowy warunek, aby dokonujący dostawy nie był zarejestrowany jako podatnik VAT czynny na terytorium Polski.

Czy w takiej sytuacji dla spółki zagranicznej oznaczałoby to od 1 stycznia 2013 r. brak dalszej możliwości stosowania mechanizmu "reverse charge" w ramach transakcji rozliczanych w Polsce?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

| Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?