Jakie zasady zastosować przy obliczeniu należnego tzw „dodatku covidowego” w związku ze zmianą od 1 listopada 2021 r.?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Suchanowska Joanna
Odpowiedzi udzielono: 24 listopada 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Pracownicy zatrudnieni w 4-miesięcznym okresie rozliczeniowym w równoważnym systemie czasu pracy, normatywny czas pracy obliczany zgodnie z art. 130 Kodeksu pracy muszą wypracować w okresie 4 miesięcy. Normatywny czas pracy w poszczególnych miesiącach okresu rozliczeniowego zgodnie z harmonogramem czasu pracy może różnić się od normatywu obliczonego w powołanym artykule kp.

Czy przy obliczeniu należnego tzw "dodatku covidowego" w związku ze zmianą od 1 listopada 2021 r. w zakresie naliczania tego dodatku tj. za każdą godzinę opieki nad pacjentem z podejrzeniem i z zakażeniem wirusem SARS-CoV-2, w celu ustalenia kwoty za jedną godzinę pracy, należy przyjąć normatywny czas pracy danego pracownika z jego harmonogramu czasu pracy i godziny faktycznie przepracowane zgodnie z jego harmonogramem?

Czy też należy przyjąć normatywny czas pracy obliczony zgodnie z art. 130 Kodeksu pracy dla każdego miesiąca i przepracowane godziny zgodnie z harmonogramem czasu pracy danego pracownika?

Czy w związku ze zmianą zasad płatności dodatku covidowego tj. za godziny faktycznej pracy w sytuacji, gdy pracownik będzie przebywał na urlopie wypoczynkowym, dodatek ten powinien wchodzić do podstawy wymiaru urlopu, jeżeli oczywiście będzie przysługiwać pracownikowi w trakcie urlopu?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX