Pytania i odpowiedzi
Status: Nieaktualne, stan prawny na: 23 czerwca 2020 r.
Autor odpowiedzi: Łyjak Grzegorz
Odpowiedzi udzielono: 8 maja 2020 r.

PYTANIE

Pytanie dotyczy wypowiedzenia umowy o pracę w okresie postoju ekonomicznego. Mamy pracownika, który zgodnie z zasadami tarczy antykryzysowej został objęty porozumieniem - przestój ekonomiczny 1 miesiąc. Pracownik otrzymując wypowiedzenie przed dniem zakończenia miesiąca zostaje ponownie objęty postojem ekonomicznym na następny miesiąc na podstawie porozumienia. Przestój jest dofinansowany z WUP. Umowa na czas nieokreślony.

Czy wypowiedzenie przekazane z przyczyn niedotyczących pracownika jest w mocy?

A jeśli tak, to czy w przypadku, gdy pracownik nie jest w drugim miesiącu objęty postojem ekonomicznym, to wypowiedzenie przekazane na postojowym kontynuuje 50% wynagrodzenia?

Czy w przypadku, gdy pracownik jest objęty postojem ekonomicznym w drugim miesiącu, to wypowiedzenie jest wypłacane 50% i odszkodowanie wynagrodzenie 50%?

Jak podejść również w takiej samej sytuacji do pracownika, gdy w związku z tarczą ma obniżony wymiar czasu pracy o 20% (zarówno w przypadku pracownika posiadającego umowę na czas nieokreślony) i rozwiązanie umowy z przyczyn niedotyczących pracownika oraz rozwiązanie umowy za wypowiedzeniem na czas określony - z jakiego wymiaru odchodzą?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

Zaloguj się do LEX | Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?