Jakie wymagania prawne należy spełnić przy spalaniu obornika kurzego - odchodów hodowlanego drobiu i ściółki?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 3 czerwca 2022 r.
Autor odpowiedzi: Kościuk Agata
Odpowiedzi udzielono: 2 kwietnia 2020 r.

PYTANIE

Jakie wymagania prawne należy spełnić przy spalaniu obornika kurzego - odchodów hodowlanego drobiu i ściółki?

Obornik powstaje na terenie fermy indyków. Zamierzamy go spalać we własnym kotle, a uzyskane ciepło wykorzystać do ogrzania obiektów. Warunkiem wyłączenia obornika spod jurysdykcji ustawy z 14.12.2012 r. o odpadach (Dz.U. z 2019 r. poz. 701) – dalej u.o. jest podleganie jednocześnie pod przepisy rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1069/2009 z 21.10.2009 r. określające przepisy sanitarne dotyczące produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego, nieprzeznaczonych do spożycia przez ludzi, i uchylające rozporządzenie (WE) nr 1774/2002 (Dz.Urz. UE L 300, str. 1) - dalej rozporządzenie 1069/2009 i niewykorzystywanie do składowania na składowisku odpadów albo do przekształcania termicznego lub do wykorzystania w zakładzie produkującym biogaz lub w kompostowni.

Czy obornik w momencie wytworzenia jest produktem ubocznym, a w momencie spalania staje się odpadem i podlega pod ustawę o odpadach?

Czy to znaczy, że w momencie wytworzenia obornika nie jest on odpadem i nie musimy prowadzić ewidencji odpadów, a w momencie spalenia staje się odpadem i musimy prowadzić ewidencję odpadów?

Czy zatem taki proces wymaga uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach?

Czy proces wymaga uzyskania zezwolenia na przetwarzanie odpadów?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX