Jakie wymagania powinien spełnić przedsiębiorca wytwarzający odpady w postaci pozostałości z przemysłu przetwórstwa produktów rolnych, aby uznać je za produkt uboczny?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 13 lipca 2018 r.
Autor odpowiedzi: Ćwiek Piotr
Odpowiedzi udzielono: 23 kwietnia 2018 r.

PYTANIE

Zgodnie z art. 10 ustawy z 14.12.2012 r. o odpadach - dalej u.o. przedmiot lub substancja, powstające w wyniku procesu produkcyjnego, którego podstawowym celem nie jest ich produkcja, mogą być uznane za produkt uboczny niebędący odpadem, jeżeli m.in. dana substancja lub przedmiot spełniają wszystkie istotne wymagania, w tym prawne, w zakresie produktu, ochrony środowiska oraz życia i zdrowia ludzi, dla określonego wykorzystania tych substancji lub przedmiotów i wykorzystanie takie nie doprowadzi do ogólnych negatywnych oddziaływań na środowisko, życie lub zdrowie ludzi.

O jakich "istotnych wymaganiach" mowa?

Czy w przypadku biomasy roślinnej (pozostałości z przemysłu przetwórstwa produktów rolnych przeznaczone do współspalania w instalacjach spalania paliw – wytłoki, otręby, susz owocowy, mieszanka agro, pelet agro itp.) dla uzyskania dla niej przez jej producenta statusu produktu ubocznego (i pozbycia się kodu odpadu z grupy 03) konieczne jest spełnienie wymogów norm dla paliw z biomasy (np. PN-EN ISO 17225) i rejestracja w REACH dokonana przez producenta takiej biomasy?

Czy też wystarczy spełnienie ogólnych wymagań dotyczących definicji biomasy zawartej w przepisach wykonawczych do ustawy z 20.02.2015 r. o odnawialnych źródłach energii - dalej u.o.ź.e., rozporządzeniu Ministra Środowiska z 1.03.2018 r. w sprawie standardów emisyjnych dla niektórych rodzajów instalacji, źródeł spalania paliw oraz urządzeń spalania lub współspalania odpadów - dalej r.s.e.i. oraz przepisach w sprawie monitorowania i raportowania w zakresie emisji gazów cieplarnianych (i oczywiście spełnienie pozostałych wymagań art. 10 i 11 u.o.) oraz wymagań jakościowych określonych przez odbiorcę biomasy w umowie na jej dostawy?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX