Jakie środki może zastosować pracodawca wobec pracownika, który uczestniczył w imprezie, na której były obecne osoby, które mogą zarażać koronawirusem?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Ambroziewicz Maciej
Odpowiedzi udzielono: 17 marca 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Pracownik na własne ryzyko podejmuje się uczestnictwa w imprezie, na której będą obecne osoby, które mogą roznosić koronawirusa (mogą być podejrzane o zarażenie koronawirusem, gdyż pochodzą z krajów o wysokim wskaźniku zachorowalności na koronowirusa). W związku z tym pracownik bezpośrednio naraża się na zarażenie koronawirusem od osób przebywających na tej imprezie, będących w grupie wysokiego ryzyka. Ponadto, pracownik podchodzi do tej kwestii nieostrożnie, gdyż naraża na zarażenie koronawirusem również pozostałych współpracowników (nie widzi w tej sytuacji zagrożenia i chce pracować w tym samym biurze z pozostałymi pracownikami, jak dotychczas). Jest to pracownik administracyjny, który pracuje w biurze na komputerze stacjonarnym i problematyczne byłoby gdyby miał on świadczyć pracę zdalną/ home office, gdyż nie posiada on narzędzi dedykowanych do pracy w tym trybie (trybach), a pracodawca nie posiada odpowiednich zasobów aby mu takie narzędzia udostępnić.

Biorąc pod uwagę, że obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, w tym bezpieczeństwa pozostałych współpracowników (profilaktyki przed zarażaniem COVID-19), pojawia się pytanie czy pracodawca może:

- zobowiązać pracownika do płatnego urlopu (pomimo, że pracownik nie wyrazi zgody na taki urlop)?

- zobowiązać pracownika do usprawiedliwionej nieobecności (niepłatnej), gdyż pracodawca nie jest w stanie zapewnić pracownikowi narzędzi do pracy zdalnej/home office?

Czy też pracodawca może wypłacić pracownikowi wynagrodzenie przestojowe (za czas przestoju w wyniku przeszkód /ryzyka zarażeniem koronawirusem/)?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX