Jakie skutki wywołuje brak zwrotu przez zamawiającego zabezpieczenia należytego wykonania umowy?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Nowakowski Wojciech
Odpowiedzi udzielono: 14 września 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Zamawiający w postępowaniu zażądał do wykonawcy zabezpieczenia należytego wykonania umowy. Wykonawca wpłacił zabezpieczenie przelewem na rachunek zamawiającego. Umowa dostawy została wykonana. Wszystko to miało miejsce w 2016 r. Wykonawca był podmiotem gospodarczym. Okres rękojmi wynosił 2 lata i upłynął w 2019 r. Niestety ani nikt u zamawiającego (ani też wykonawca sam nie wystąpił), nie zwrócił po wykonaniu umowy 70% zabezpieczenia w 2016 r., jak też 30% w 2019 r. Pod koniec lipca 2020 r. wykonawca jednak zwrócił się na piśmie do wykonawcy o zwrot 30% zabezpieczenie zatrzymanego z tytułu rękojmi. Przy sprawdzeniu tego okazało się, że nie zwrócono też 70%. Ustawa w art. 151 p.z.p. wyraźnie określa terminy zwrotu zabezpieczenia. Ustawa p.z.p. nie definiuje jednak czym to zabezpieczenie co do istoty jest, jak też nie określa np. terminu przedawnienia dla roszczenia o jego zwrot.

W związku z tym pojawia się pytanie czy do zabezpieczenia mają zastosowanie przepisy Kodeksu cywilnego, czy zabezpieczenie jest rozwiązaniem właściwym tylko dla zamówień publicznych, czy też da się zakwalifikować, zwłaszcza jego zwrot, jako należność cywilnoprawną?

Jeśli k.c. ma zastosowanie to na podstawie której regulacji w p.z.p.: art. 14 p.z.p. czy art. 139 p.z.p.?

Co stanowi podstawę roszczenia wykonawcy o zwrot zabezpieczenia i czy to roszczenie ulega przedawnieniu, jeżeli tak to w jakim terminie, jeśli wykonawcą jest podmiot gospodarczy?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX