Pytania i odpowiedzi
Status: Aktualne
Autor odpowiedzi: Szczupaczyński-Dotryw Tadeusz
Odpowiedzi udzielono: 26 czerwca 2017 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

W jaki sposób i na podstawie jakiego dokumentu wyliczyć przychód z nieodpłatnych świadczeń w sytuacji pobrania zaliczek ze spółki spółki komandytowej, w której jestem wspólnikiem?

Pobrałem w 2016 r. zaliczki, których nie rozliczyłem do końca 2016 r. Rozliczone zostały one do czasu zatwierdzenia sprawozdania finansowego, czyli w moim przypadku 15.04.2017. Pobrałem 10.000 zł więcej niż przysługiwało mi zgodnie z udziałem w zysku.

Jak z tego się rozliczyć po stronie spółki oraz wspólnika?

Przychód z tytułu nieodpłatnych świadczeń, po pobraniu zaliczki przez wspólnika z tytułu udziału w zysku za dany rok, niezwrócony w tymże roku przez wspólnika spółki komandytowej, powinien być wyliczony w wysokości równowartości odsetek jakie wspólnik musiałby zapłacić, gdyby wziął pożyczkę w wysokości 10.000 zł (w opisywanym przypadku) za okres od początku 2017 r. do momentu zwrotu. Fakt ten może być rozliczony na podstawie dokumentu wewnętrznego. Jest to przychód wspólnika doliczany do opodatkowania przez niego z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej, nierozliczany w spółce i u innych wspólników.

Jak ustalić wysokość odsetek, aby kontrola skarbowa nie podważyła wysokości?

Jaki dokument wydrukować na potwierdzenie wysokości odsetek w danym okresie?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

Zaloguj się do LEX | Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?