Pytania i odpowiedzi
Status: Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2017 r.
Autor odpowiedzi: Kowalski Radosław
Odpowiedzi udzielono: 2 kwietnia 2013 r.

PYTANIE

Firma budowlana zatrudnia pracowników na budowach poza siedzibą firmy co powoduje konieczność ich dowiezienia na miejsce budowy, zakwaterowania i wyżywienia. W celu dowożenia pracowników wykorzystuje prywatne samochody pracowników.

Z pracownikami posiadającymi samochody, podpisano umowy na wykorzystywanie prywatnych pojazdów na potrzeby firmy oraz pracownicy ci prowadzą ewidencje przebiegu pojazdów.

Rozliczenie następuje wg stawek określonych przez Ministra Infrastruktury z dnia 25 marca 2002 r. w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów nie będących własnością pracodawcy.

Czy tak ustalone koszty używania samochodów prywatnych pracowników stanowią koszt uzyskania przychodu pracodawcy?

Czy dokonane wypłaty dla pracowników, dotyczące używania prywatnych samochodów są zwolnione z opodatkowania podatkiem dochodowym, na mocy art.21 ust.1 pkt 23b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

Zaloguj się do LEX | Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?