Jakie skutki podatkowe ma sprzedaż na zasadach dropshippingu?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Bartosiewicz Adam
Odpowiedzi udzielono: 22 czerwca 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Firma planuje sprzedawać towary za pośrednictwem sklepu internetowego na zasadach dropshippingu do trzech grup docelowych:

a) osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej z miejscem stałego zamieszkania w Stanach Zjednoczonych;

b) osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej z miejscem stałego zamieszkania w UE;

c) osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej z miejscem stałego zamieszkania w Polsce.

Firma będzie wystawiała na sprzedaż przedmioty, których faktycznie nie będzie posiadała w momencie zamówienia przez klienta. Przedmioty na żadnym z etapów dostawy od dostawcy do ostatecznego nabywcy nie będą w posiadaniu firmy. W momencie sprzedaży firma zamawia towar bezpośrednio u sprzedawcy z Chin, a sprzedawca z Chin bezpośrednio wysyła go do kupującego. Firma, której dotyczy pytanie zarabia na różnicy pomiędzy ceną towaru ze sklepu internetowego, a ceną tego towaru za jaką otrzyma go od dostawcy. Płatność będzie dokonana przez Ostatecznego Nabywcę na Firmę za pośrednictwem platform procesingowych (Stripe, PayPal, itd).

Ważne szczegóły: - firma nie jest właścicielem towaru, nie dysponuje nim, nie posiada fizycznie, ani nie zamawia przed złożeniem zamówienia przez ostatecznego nabywcę;

- Firma jest jedynie pośrednikiem w prezentacji oferty w sklepie internetowym oraz inkasuje płatności od ostatecznego nabywcy.

Powyższa informacja również widnieje w regulaminie sklepu internetowego (bez ujawnienia danych chińskich dostawców, ponieważ jest ich spora ilość).

Jak prawidłowo rozliczyć podobne transakcje w świetle VAT w Polsce z uwzględnieniem sprzedaży do trzech grup docelowych?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX