Jakie skutki na należności z tytułu kaucji gwarancyjnych mają przepisy o obowiązkowej korekcie kosztów z tytułu zatorów płatniczych?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Bartosiewicz Adam
Odpowiedzi udzielono: 29 stycznia 2014 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Spółka z o.o. prowadzi działalność budowlano-montażową. W umowach z podwykonawcami na roboty budowlane mamy zapisy dotyczące warunków gwarancji i zabezpieczenia należytego wykonania umowy:

Podwykonawca udzieli gwarancji – rękojmi z tytułu wad fizycznych na wykonany zakres robót. Od daty odbioru w generalnym wykonawstwie rozpoczyna się bieg 3-letniej gwarancji i 3-letniej rękojmi na kompleksowo zrealizowane roboty.

W przypadku wymiany przez podwykonawcę jakiejkolwiek części przedmiotu umowy w ramach realizacji zobowiązań gwarancyjnych, okres gwarancji dla naprawionej części robót zostanie wydłużony o okres trwania naprawy.

Na poczet zabezpieczenia wykonawstwa napraw usterkowych objętych gwarancją i rękojmią podwykonawca wniesie kaucję gwarancyjną na kwotę stanowiącą równowartość 5% ceny umownej brutto w formie gwarancji bankowej lub ubezpieczeniowej lub w formie weksla in blanco z deklaracją wekslową, która zostanie zwrócona wykonawcy w ciągu 14 dni liczonych od upływu terminu poszczególnych okresów gwarancji i rękojmi.

W przypadku niedostarczenia nam ww. gwarancji, kaucja zostanie zatrzymana poprzez potrącenie z ostatniej faktury (lub proporcjonalnie do poszczególnych faktur).

W związku z realizacją ww. zapisów umowy z ostatnich faktur (lub proporcjonalnie z poszczególnych faktur) zatrzymujemy kaucję na poczet gwarancji i rękojmi na okres od 3 do 5 lat.

Jakie skutki dla naszej firmy spowodowały zmiany w przepisach w podatku dochodowym od osób prawnych, które weszły w życie od 1 stycznia 2013 r. w stosunku do zatrzymanych kaucji na okres gwarancji i rękojmi na 3 do 5 lat, które:

- zostały zatrzymane w 2012 r. i do chwili obecnej nieuregulowane,

- zostały zatrzymane w 2013 r.?

Czy zatrzymanie kaucji spowoduje konieczność dokonania korekty podatku dochodowego?

Czy w chwili dokonania wypłaty zobowiązania i wypłaty kwoty kaucji można ominąć korekty kosztów?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX