Jakie skutki na gruncie VAT rodzić będzie korzystanie z wyposażenia, które formalnie przeszło na własność kontrahenta w momencie sprzedaży produktów?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kłos Piotr
Odpowiedzi udzielono: 23 lutego 2017 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Kupujemy w kraju materiał, z którego wytwarzamy formy służące do produkcji wyrobów. Formy stanowią dla nas niskocenne wyposażenie na produkcji. Jeden z naszych kontrahentów chciałby kupić od nas połowę form, które będą stanowiły "szablon" produkowanej dla niego indywidualnej serii produktów. Kontrahent ten ma siedzibę poza krajem. Nie chce jednak, aby towar był wywieziony z Polski, tylko pozostał w naszej firmie i był wykorzystywany w procesie produkcji. Firma po wyprodukowaniu dedykowanej serii produktów sprzeda kontrahentowi towar (bez form), a w momencie zapłaty za towar (w cenie zostanie zastosowany rabat – dotyczące rozliczenia kosztów form) formy przejdą na własność kontrahenta. Jednak nadal zostaną na stanie spółki i będą wykorzystywane w dalszej produkcji. Klient może natomiast, według umowy, w każdym przypadku zażądać w przyszłości bezpłatnego wydania form w ilości uzgodnionej w umowie.

Czy takie postępowanie rodzi u nas obowiązki/niebezpieczeństwa na gruncie VAT?

Chodzi o korzystanie z wyposażenia, które formalnie przeszło na własność kontrahenta w momencie sprzedaży produktów oraz o podstawę do wydania form na żądanie klienta.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX