Pytania i odpowiedzi
Status: Nieaktualne, stan prawny na: 28 lutego 2017 r.
Autor odpowiedzi: Krywan Tomasz
Odpowiedzi udzielono: 1 czerwca 2016 r.

PYTANIE

Wspólnicy spółki cywilnej (zaliczani do II grupy pokrewieństwa), jako osoby fizyczne wspólnie kupili kilkanaście lat temu działkę, którą przeznaczyli na działalność gospodarczą, jednak w akcie notarialnym nie podali takiej informacji. W księgach wieczystych jako właściciele widnieją bez wskazania, że prawo to wykonują jako wspólnicy spółki. Grunt nie został nigdy wniesiony do spółki, podobnie nie zostało wniesione prawo jego użytkowania. W związku z tym nie został wpłacony PCC z takim wkładem związany. Na gruncie spółka wybudowała halę produkcyjną, która jest środkiem trwałym.

Czy na gruncie przepisów o PCC należało potraktować to korzystanie przez spółkę jako wkład? Jeżeli tak, to czy obowiązek podatkowy może powstać ponownie na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 4 ustawy?

Wydaje się, że trudno sobie wyobrazić sytuację powołania się wspólników na wniesienie wkładu, raczej zwykłe wyjaśnienie do organów podatkowych co do okoliczności sprawy. A może w ogóle nie było obowiązku wnoszenia wkładu związanego z tą działką w jakiejkolwiek postaci?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

Zaloguj się do LEX | Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?