Jakie skutki ma otrzymanie zaliczki w MPP od kontrahenta krajowego, gdy wynagrodzenie określono w walucie obcej, a płatność przeliczono po innym kursie niż ustawowy?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Andrzejowicz Marcin
Odpowiedzi udzielono: 8 kwietnia 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Na podstawie zawartej umowy kontrahent dokonał na naszą rzecz zapłaty zaliczki z zastosowaniem mechanizmu podzielonej zapłaty. Wynagrodzenie w umowie jest określone w walucie, stąd płatność została przelana w dwóch kwotach: kwota netto w walucie wpłynęła do nas 1.04 oraz kwota VAT w złotówkach (zgodnie z przeliczeniem wg kursu waluty z dnia 30.03) również w dniu 1.04. W związku z powyższym jesteśmy zobowiązani do wystawienia faktury zaliczkowej z datą otrzymania zaliczki 1.04, która powinna być przeliczona po kursie z dnia 31.03 i stanowi podstawę rozliczenia podatku należnego. Wartość podatku VAT z przeliczenia na fakturze nie jest jednak zgodna z otrzymaną w PLN wartością podatku na konto złotówkowe.

W jakiej wartości jesteśmy zobowiązani od odprowadzenia VAT należnego do urzędu skarbowego - w wysokości kwoty, która wpłynęła na rachunek złotówkowy, czy w wysokości przeliczenia podstawy opodatkowania po kursie poprzedzającym wpływ na rachunek walutowy?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX