Jakie skutki ma fakt, że podatnik - w bardzo podobnej sprawie - ma negatywną i pozytywną interpretację indywidualną?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Andrzejowicz Marcin
Odpowiedzi udzielono: 30 maja 2017 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

W 2013 r. zawarliśmy umowę leasingową i zaliczyliśmy opłatę wstępną jednorazowo w koszty. Mając jednak wątpliwości prawidłowości postępowania i niebagatelną kwotę opłaty wstępnej, złożyliśmy wniosek o interpretację indywidualną. Interpretacja była negatywa w związku z czym skorygowaliśmy rozliczenia i dopłaciliśmy podatek wraz z odsetkami, a opłatę rozliczamy przez okres trwania leasingu. W 2016 r. planując kolejne duże leasingi wystąpiliśmy ponownie o interpretację, znów odpowiedź była negatywna, jednak zaskarżyliśmy ją i na wskutek pozytywnego dla nas wyroku sądu interpretacja została zmieniona.

Jak postąpić w przypadku opłaty wstępnej z 2013 r., która jest jeszcze rozliczana w czasie?

Czy pierwsza interpretacja nas chroni i zastosowanie do niej nie przyniesie negatywnych konsekwencji?

Czy na mocy nowej pozytywnej interpretacji skorygować rozliczenia za lata poprzednie, ująć opłatę jednorazowo w kosztach 2013 r. i zmniejszyć koszty lat 2014-2016?

Czy powołując się na nową interpretację moglibyśmy uniknąć płacenia odsetek od zaległości za lata 2014-2016 spowodowanej zmniejszeniem kosztów opłaty rozliczanej w czasie?

Obawiamy się, że kiedy urząd skarbowy będzie nas kontrolował po okresie korekty 2013 r. np. w 2020 r. wyrzuci koszty opłaty rozliczanej w czasie, a skorygować 2013 r. już nie będzie można.

Jak postąpić w tej sytuacji?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX