Jakie skutki dla odliczenia VAT z tytułu nabycia nieruchomości ma przekształcenie małżeńskiej współwłasności łącznej w rozdzielność majątkową?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Andrzejowicz Marcin
Odpowiedzi udzielono: 9 kwietnia 2019 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Małżeństwo zawarło w 2018 r. umowę z deweloperem na zakup nieruchomości, z zamiarem wykorzystania jej w działalności gospodarczej prowadzonej przez męża. W 2018 r. małżonkowie zapłacili pierwszą ratę, od której całość VAT odliczył w działalności gospodarczej mąż. W marcu 2019 małżonkowie ustanowili rozdzielność majątkową, która przewiduje że dotychczasowy majątek wspólny stał się własnością małżonków po 50%. Drugą ratę, końcową, za zakup nieruchomości oraz koszty notarialne, małżonkowie mają opłacić w kwietniu i w tym miesiącu nieruchomość przejdzie na własność w proporcji 50/50. Małżonkowie mają zamiar zawrzeć umowę, na mocy której nieruchomość będzie mogła być wykorzystywana w działalności gospodarczej męża (przewidują wynagrodzenie od męża dla żony).

Czy mąż będzie zobowiązany do zwrotu części VAT od pierwszej raty, zapłaconej jeszcze w ramach wspólnoty małżeńskiej, w związku z ustanowieniem rozdzielności majątkowej?

Czy jest możliwość, by mąż mógł odliczyć całość VAT od drugiej raty w ramach swojej działalności gospodarczej?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX