Jakie są zasady rozliczania podróży służbowej kierowców?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 1 lutego 2022 r.
Autor odpowiedzi: Ziółkowski Paweł
Odpowiedzi udzielono: 30 kwietnia 2013 r.

PYTANIE

Co powinno być wpisane w listę obecności pracownika zatrudnionego na stanowisku kierowcy, który w ramach obowiązków służbowych wyjeżdża w delegacje poza stałe miejsce pracy, określone w jego umowie o pracę?

Kierowcy w umowach o pracę mają wpisaną siedzibę pracodawcy, pracodawca uznaje, że jeżeli poruszają się w granicach administracyjnych miejscowości, w której jest siedziba pracodawcy nie przebywają w podróży służbowej i nie rozliczają delegacji.

Czy takie rozumowanie jest słuszne?

Czy tylko wyjazd poza miejscowość w której jest siedziba pracodawcy będzie podróżą służbową rozliczaną w formie delegacji?

W regulaminie pracy zapisano, że każdy pracownik podpisuje listę obecności.

Jak powinna ona wyglądać w przypadku kierowców którzy wyjeżdżają w delegację? Często są to codzienne 1-dniowe wyjazdy poza miejscowość, w której pracodawca ma siedzibę.

Czy zawsze wtedy należy wpisywać "delegacja", czy pracownik powinien podpisywać się na liście obecności?

Co w przypadkach jeżeli taki wyjazd przedłuża się na sobotę i niedzielę? Są to dni wolne, gdyż kierowcy są zatrudnieni w podstawowym systemie czasu pracy od poniedziałku do piątku.

Czy jeżeli kierowca w takim dniu pracuje (jedzie służbowo samochodem) to należy wpisać mu także "delegację", a jeżeli oczekuje np. na prezesa, który jest na konferencji to nie należy umieszczać żadnej informacji?

Czy też nie ma to znaczenia i we wszystkie te dni kierowca powinien się podpisywać na liście obecności bo de facto wykonuje pracę?

Jak w kontekście powyższego powinna zatem wyglądać karta ewidencji czasu pracy kierowcy, który jest w podróży służbowej (rozlicza druk delegacji po powrocie)?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX