Jakie są zasady przyznawania przez pracodawcę pracownikowi urlopu szkoleniowego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Sieńko Agnieszka
Odpowiedzi udzielono: 20 września 2010 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Pracownik zwrócił się do pracodawcy (SP ZOZ-u) o udzielenie urlopu szkoleniowego, w związku z podjęciem przez niego nauki w szkole wyższej, z własnej inicjatywy. Pracodawca wyraził zgodę, pod warunkiem zawarcia stosownego porozumienia. Porozumienie to nie jest traktowane przez pracodawcę jako umowa o podwyższeniu kwalifikacji, a jedynie jako swobodne kształtowanie istniejącego już stosunku pracy.

W porozumieniu tym zawarte zostało m.in., że:

- wszelkie koszty związane z nauką ponosi pracownik;

- pracownikowi przysługuje prawo do 20 dni wolnych z zachowaniem prawa do wynagrodzenia, w każdym roku nauki (zamiast urlopu bezpłatnego).

Po zakończeniu nauki pracownik ma obowiązek przepracować 3 lata.

Użyte w porozumieniu określenie dni wolnych z zachowaniem prawa do wynagrodzenia miało na celu ominięcie określenia urlop szkoleniowy, a w konsekwencji uwolnienie się od obowiązków jakie ciążą na pracodawcy.

Czy pracodawca może zawierać takiego typu porozumienia?

Czy nie będzie ono potraktowane jednak jako umowa o podwyższeniu kwalifikacji, która byłaby korzystniejsza dla pracownika?

Czy użycie określenia - dni wolnych z zachowaniem prawa do wynagrodzenia - przeznaczonych na cele szkoleniowe, nie będzie jednak wyczerpywało definicji urlopu szkoleniowego, a co za tym idzie wszelkich konsekwencji z tym związanych?

Czy pracodawca może swobodnie udzielać pracownikom dni wolnych z zachowaniem prawa do wynagrodzenia?

Jeżeli tak, to z jakiego przepisu można wyinterpretować taką normę prawną?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX