Jakie są zasady odbywania stażu kierunkowego w poradni specjalistycznej przez lekarza w trakcie I i II roku specjalizacji w dziedzinie okulistyki?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kaczorowska-Kossowska Iwona
Odpowiedzi udzielono: 7 marca 2018 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Zgodnie z § 2 pkt 3 lit. c rozporządzenia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej określenie "lekarz w trakcie specjalizacji" oznacza lekarza, który ukończył drugi rok specjalizacji - w przypadku specjalizacji w dziedzinie okulistyki lub dermatologii i wenerologii oraz uzyskał potwierdzenie przez kierownika specjalizacji wiedzy i umiejętności umożliwiających samodzielną pracę w poradni specjalistycznej. W związku z powyższym lekarz, który rozpoczął specjalizację w dziedzinie okulistyki (jest w trakcie I czy II roku szkolenia specjalizacyjnego) nie może przyjmować pacjentów w poradni specjalistycznej okulistycznej. Jednocześnie, zgodnie z programem specjalizacji w dziedzinie okulistyki opublikowanym na stronie internetowej Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego, lekarz w trakcie I i II roku szkolenia specjalizacyjnego zobowiązany jest do odbycia m.in. stażu kierunkowego w poradni okulistycznej, podczas którego powinien wykonać określone w programie zabiegi i procedury medyczne.

Na jakich zasadach lekarz w trakcie I i II roku specjalizacji w dziedzinie okulistyki powinien odbyć staż kierunkowy w poradni specjalistycznej?

Czy lekarz może ten staż odbywać tylko pod nadzorem lekarza, który spełnia warunki o których mowa w § 2 pkt 3 rozporządzenia?

Czy w takim przypadku powinno się wykazać lekarza odbywającego staż kierunkowy w systemie SZOI NFZ?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX