Jakie są skutki absencji pacjenta w trakcie realizacji świadczeń z zakresu fizjoterapii ambulatoryjnej w ramach cyklu zabiegów?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Twarowski Adam
Odpowiedzi udzielono: 22 stycznia 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Podmiot leczniczy prowadzony w postaci Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej realizuje świadczenia z zakresu fizjoterapii ambulatoryjnej w ramach kontraktu z NFZ. Organizowane są zatem 10 dniowe cykle zabiegowe dla każdego pacjenta.

Czy jeżeli w trakcie 10-dniowego cyklu zabiegów pacjent z własnej winy nie pojawi się bez wcześniejszego uprzedzenia np. 3-4 razy to możemy odmówić mu dalszych zabiegów (oczywiście po wcześniejszej decyzji lekarza, który stwierdza, że niepełna ilość zabiegów nie spełni oczekiwań medycznych)?

Czy istnieje obowiązek po stronie podmiotu leczniczego wydłużenia terminu realizacji cyklu, czy też zwyczajnie zabiegi te przepadają?

Czy dopuszczalne jest opracowanie regulaminu uczestnictwa w zabiegach rehabilitacyjnych, w którym to pouczymy pacjenta, że zawinione przez niego opuszczenie powyżej 2 zabiegów w przyznanym mu cyklu będzie uprawniać podmiot leczniczy do odmowy wykonania dalszych zabiegów?

Co należy zrobić, gdy pacjent rozpoczął 10-dniowy cykl zabiegów i z powodów zdrowotnych musi go przerwać - czy niezrealizowane zabiegi mamy obowiązek przesuwać w nieskończoność, czy też możemy wyznaczyć np. w regulaminie uczestnictwa jakąś granicę czasu, w jakiej musi być ten cykl zrealizowany z uwzględnieniem wiedzy medycznej?

Podkreślenia wymaga fakt, że za niezrealizowane zabiegu NFZ nie wypłaci podmiotowi leczniczemu środków, a więc SP ZOZ ponosi z tego tytułu stratę.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX