Pytania i odpowiedzi
Status: Nieaktualne, stan prawny na: 20 lipca 2012 r.
Autor odpowiedzi: Czyż Sławomir
Odpowiedzi udzielono: 20 lutego 2006 r.

PYTANIE

Osoba fizyczna prowadząca jednoosobowo działalność gospodarczą, do dnia dzisiejszego prowadziła działalność we wlasnym mieszkaniu. Przeznaczyła 1/3 mieszkania na potrzeby prowadzonej działalności i zaliczała w koszty uzyskania przychodu 1/3 opłacanego czynszu za mieszkanie. Aktualnie sprzedaje mieszkanie i wynajmuj dom.

Chciałaby wartość opłacanego czynszu za najem domu mieszkalnego zaliczyć w koszty uzyskania przychodów. Jaka jest możliwość podpisania umowy najmu na prowadzoną działalność gospodarczą i zaliczenia w koszty opłat za najem domu. Jakich argumentów przekonywujących uzyć w razie kontroli urzędu skarbowego i zakwestionowania ponoszonych kosztów? Jakby sprawa się miała w sytuacji gdyby wynająć dom na cele działalności gospodarczej? Szczególnie jak sparawa się ma do podatku od nieruchomości (który będzie musial ponosić właściciel domu) jak również przekwalifikowania lokalu na lokal użytkowy i również zasadności prowadzenia działalności (jednoosobowej) w domu 300m2?

Czy istnieją możliwości prawne by bezpiecznie zawrzeć umowę najmu, zaliczać w koszty uzyskania wydatki ponoszone w zwiazku z tym najmem? Osoba ta chciałaby również aby siedziba działalności była pod nowym adresem. Czy to jest możliwe?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

Zaloguj się do LEX | Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?