Jakie są przesłanki do obowiązku złożenia informacji ORD-W1?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 4 października 2021 r.
Autor odpowiedzi: Kowalski Radosław
Odpowiedzi udzielono: 31 lipca 2017 r.

PYTANIE

Zgodnie z art. 82a ustawy z 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa, osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą obowiązane są do gromadzenia, sporządzania i przekazywania, bez wezwania przez organ podatkowy, informacji o wynagrodzeniach za świadczone na ich rzecz usługi (wykonywaną pracę), wypłacanych przez podmiot będący nierezydentem osobom fizycznym będącym nierezydentami w rozumieniu przepisów prawa dewizowego, świadczącym te usługi (wykonującym pracę), jeżeli:

1) w związku z umowami o unikaniu podwójnego opodatkowania oraz innymi ratyfikowanymi umowami międzynarodowymi, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, może to mieć wpływ na powstanie obowiązku podatkowego lub wysokość zobowiązania podatkowego osób otrzymujących wynagrodzenie;

2) podmiot będący nierezydentem bezpośrednio lub pośrednio bierze udział w zarządzaniu lub kontroli podmiotu, którego dotyczy obowiązek informacyjny, albo posiada udział w kapitale tego podmiotu uprawniający do co najmniej 5% wszystkich praw głosu.

Czy obowiązek składania informacji ORD-W1 powstaje tylko w sytuacji spełnienia łącznie dwóch powyższych warunków czy też wystarczy jeżeli wystąpi pierwszy?

Czy jeżeli firma polska zakupi maszynę od zagranicznego producenta - nierezydenta który oddeleguje w ramach umowy kupna-sprzedaży do Polski swojego pracownika serwisanta będącego rezydentem zagranicznym w celu uruchomienia zakupionej maszyny, to powstanie obowiązek złożenia ORD-W1?

Podmiot polski nie posiada informacji o wypłatach dokonywanych między nierezydentami za pracę na rzecz podmiotu polskiego. Jest jedynie orientacyjny kosztorys.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX