Jakie są podatkowe skutki kupna alkoholu dla pracownika podczas delegacji?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 27 lipca 2022 r.
Autor odpowiedzi: Szczupaczyński-Dotryw Tadeusz
Odpowiedzi udzielono: 31 stycznia 2018 r.

PYTANIE

Pracownicy (zatrudnieni na podstawie umowy o pracę) odbywają krajowe i zagraniczne podróże służbowe. W trakcie podróży pracownicy nabywają posiłek, ale również zdarza się, że razem z posiłkiem alkohol (piwo albo wino). Zdarza się jednak i tak, że zostanie zakupiony "mocniejszy" alkohol (np. butelka wódki za 100 zł). Wszystkie wydatki na zakup tych posiłków i alkoholi są pokrywane ze służbowej karty kredytowej albo zwracane w 100% pracownikowi na podstawie przedstawionych faktur/rachunków. W większości przypadków nabyty posiłek wraz alkoholem przekracza kwotę diety. Z racji przyjętego modelu rozliczeń – spółka nie wypłaca diet.

1. Czy zakup alkoholu (piwa lub wina) przez pracownika będącego w podróży służbowej (krajowej i zagranicznej) mieści się w pojęciu "diet i innych należności za czas podróży służbowej pracownika" i tym samym korzysta ze zwolnienia z opodatkowania PIT?

2. Czy zakup butelki wódki przez pracownika będącego w podróży służbowej (krajowej i zagranicznej) mieści się w pojęciu "diet i innych należności za czas podróży służbowej pracownika" i tym samym korzysta ze zwolnienia z opodatkowania PIT?

3. Jeśli wydatki z pkt 1 i 2 nie mieszczą się w powyższym pojęciu, to jak pod kątem PIT, należy zakwalifikować takie świadczenie (zakup alkoholu przez pracowników w podróży służbowej krajowej i zagranicznej)?

4. Czy powyższe wydatki (zakup alkoholu przez pracowników w podróży służbowej krajowej i zagranicznej) stanowią koszt uzyskania przychodu dla spółki?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX