Jakie są obowiązki podmiotu posiadającego pozwolenie wodnoprawne na wprowadzanie wód opadowych i roztopowych do ziemi?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Antoniak Joanna
Odpowiedzi udzielono: 15 marca 2018 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Podmiot posiada pozwolenie wodnoprawne na wprowadzanie wód opadowych i roztopowych do ziemi za pośrednictwem rowu FT mającego ujście do zbiornika wodnego (rzeki) wydane w 2017 r., czyli przed wejściem w życie aktualnie obowiązującej ustawy z 20.07.2017 r. Prawo wodne - dalej pr. wod. Podmiot prowadzi działalność produkcyjną na terenie gminy wiejskiej, na nieruchomości, której powierzchnia przekracza 3500 m2 i której 80% stanowią powierzchnie zlewne (dachy, place, itd.), nie jest podłączony do systemu kanalizacji zbiorczej (nie istnieje takowa na danym terenie).

Jakie są obowiązki podmiotu w świetle pr. wod.?

Czy powinien uiszczać opłatę za "wykonywanie na nieruchomości o powierzchni 3.500 m2 robót lub obiektów budowlanych trwale związanych z gruntem, mających wpływ na zmniejszanie naturalnej retencji terenowej przez wyłączenie więcej niż 70% powierzchni nieruchomości z powierzchni biologicznie czynnej na obszarach nieujętych w systemy kanalizacji otwartej lub zamkniętej"?

Jeśli tak, to jak rozumieć zasady obliczania tejże opłaty, konkretnie "czas wyrażony w latach"?

Czy podmiot powinien wnosić opłaty za usługi wodne, tj. za wprowadzanie ścieków do wód lub do ziemi, obejmujące także wprowadzanie ścieków do urządzeń wodnych i co za tym idzie czy podlega wymaganiom art. 36 ust. 2 pr. wod., tj. "podmiot korzystający z usług wodnych wprowadzający ścieki do wód lub do ziemi w ramach usług wodnych jest obowiązany do stosowania przyrządów pomiarowych lub systemów pomiarowych umożliwiający pomiar ilości i temperatury wprowadzonych ścieków, jeżeli wprowadza do wód lub do ziemi ścieki w ilości średniej dobowej powyżej 0,01 m3/s"?

Czy podmiot podlega pod art. 35 ust. 3 pkt 7 pr. wod. ("odprowadzanie do wód lub do urządzeń wodnych - wód opadowych lub roztopowych, ujętych w otwarte lub zamknięte systemy kanalizacji deszczowej służące do odprowadzania opadów atmosferycznych albo w systemu kanalizacji zbiorczej w granicach administracyjnych miast")?

Czy wymagane będzie nowe pozwolenie?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX