Jakie są obowiązki kierownika wycieczki i pilota w trakcie wycieczki szkolnej?

Pytania i odpowiedzi
Status: Nieaktualne
Autor odpowiedzi: Drogosz Małgorzata
Odpowiedzi udzielono: 6 czerwca 2016 r.

PYTANIE

Prowadzę firmę organizującą wycieczki szkolne, obozy i wyjazdy integracyjne. Podczas jednej z wycieczek szkolnych kierowniczka wycieczki, będąca jednocześnie jednym z opiekunów (dodam, że pracuje w szkole już od ponad 20 lat i jest świetnym pedagogiem), nie podała rodzicom numerów telefonów do siebie jako kierownika ani do pozostałych wychowawców, natomiast wydrukowała karteczki z numerem telefonu do pilota wycieczki i rozdała wszystkim rodzicom (na dodatek był to numer prywatny pilotki). Rodzice wydzwaniali do pilotki w każdej sprawie. O wszystkim dowiedziałam się po powrocie grupy z wyjazdu i rozpoczęłam wyjaśnianie tej sprawy. Kierowniczka wycieczki argumentowała swoje postępowanie tym, że:

- obowiązkiem pilota jest przekazanie numeru telefonu do rodziców, szczególnie podczas wycieczek zagranicznych (dodam, że nasza wycieczka nie była wycieczką typowo zagraniczną, ponieważ mieliśmy jedynie jednodniowy wypad do Pragi, a nocowaliśmy w Polsce, wycieczka trwała 5 dni),

- pilot ponosi prawną odpowiedzialność za dzieci (co jest nieprawdą),

- obowiązkiem pilota jest informowanie rodziców o wszelkiego rodzaju wydarzeniach/wypadkach, jeśli takie będą (była sytuacja, że chłopiec się uderzył i kierowniczka wymusiła na pilotce, aby ta dzwoniła z informacją do rodzica, natomiast ona stała z boku jako "świadek rozmowy" i sugerowała pilotowi, co ma mówić),

- ona, jako nauczyciel będący urzędnikiem państwowym, nie ma obowiązku i nigdy nie będzie podawać swojego prywatnego numeru telefonu do rodziców, ponieważ miała przykre doświadczenia w ubiegłym roku, kiedy to jeden rodzic ją nękał telefonami.

Powyższe zdarzenie skłoniło mnie do poszukiwania informacji, jak się rzeczy mają przy tego typu sytuacjach i niestety nigdzie nie jest jasno powiedziane, jaka jest rola kierownika, a jaka pilota wycieczki, który jest głównie reprezentantem biura podróży. Podczas wycieczek szkolnych role pilota i kierownika wycieczki poniekąd zazębiają się.

Wobec tego gdzie się zaczyna i kończy rola pilota podczas wycieczki szkolnej? Mam wrażenie, że w przypadku wycieczek szkolnych rola pilota jest nieco inna niż podczas innych form turystyki. Jednym z obowiązków kierownika wycieczki jest np. opracowanie i przedstawienie programu wycieczki (ale w naszej sytuacji tym zajmuje się biuro podróży), organizowanie transportu, wyżywienia i noclegów dla uczestników (te rzeczy również są po stronie organizatora/biura podróży), dysponowanie środkami finansowymi (w naszej sytuacji to również pilot dysponuje gotówką).

Czy kierownik wycieczki miał prawo udostępnić numer telefonu rodzicom do pilota?

W tym przypadku prywatny, ale jeśli byłby to telefon służbowy, to czy to zmienia postać rzeczy?

Czy kierownik wycieczki i opiekunowie mają obowiązek udostępniania swoich telefonów (prywatnych) rodzicom? Jeśli nie, to jakie jest inne rozwiązanie takiego problemu?

ODPOWIEDŹ

Full content available after logging in to LEX

Log in to LEX | Don't use LEX programs yet? Order test access