Pytania i odpowiedzi
Status: Nieaktualne, stan prawny na: 23 czerwca 2020 r.
Autor odpowiedzi: Łyjak Grzegorz
Odpowiedzi udzielono: 21 kwietnia 2020 r.

PYTANIE

O ile w prostych sytuacjach, gdy przedsiębiorca nie zatrudnia ani jednej osoby na umowę o pracę, na umowę zlecenie, czy o dzieło bądź w innej formie, jasno można stwierdzić ze jest samozatrudnionym. Tak samo, gdy przedsiębiorca zatrudnia od 1 do 9 osób na umowę o pracę i żadna z tych osób nie przebywa na urlopie bezpłatnym/macierzyńskim/rodzicielskim/wychowawczym to jest mikroprzedsiębiorca (oczywiście z odpowiednim obrotem). Problemy zaczynają się w sytuacjach nietypowych:

1. Przedsiębiorca prowadzi działalność ze współpracującym małżonkiem - czy może skorzystać z pomocy jako samozatrudniony?

2. Przedsiębiorca prowadzi działalność i ma tylko jedną osobę na umowę zlecenie - czy jest samozatrudnionym czy mikroprzedsiębiorcą?

Wg opinii PUP nie kwalifikuje się do pożyczki dla mikroprzedsiębiorców, ponieważ nie ma nikogo na umowę o pracę, ale z kolei WUP jako wsparcie dla przedsiębiorców na ochronę miejsc pracy z FGŚP podaje na stronie, że pracownikiem jest osoba na umowę zlecenie.

3. Przedsiębiorca zatrudniający jedną osobę na umowę o pracę, która przebywa na urlopie wychowawczym - czy jest samozatrudnionym, czy mikroprzedsiębiorcą?

4. Przedsiębiorca zatrudnia 10 pracowników, ale jeden z nich jest na urlopie macierzyńskim - czy jest mikroprzedsiębiorcą, czy już małym przedsiębiorcą?

Z jakich form pomocy z tarczy antykryzysowej mogą skorzystać przedsiębiorcy z pkt 1-4?

Który z przedsiębiorców z pkt 1-4 może skorzystać z art. 15zzc u.sz.r., a który z art. 15zzd u.sz.r.?

Czy przedsiębiorca z pkt 4 kwalifikuje się do zwolnienia z opłacania ZUS w okresie marzec-maj 2020 r.?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

Zaloguj się do LEX | Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?