Jakie przesłanki są istotne dla uznania, że pozwolenie wodnoprawne oczyszczalni ścieków jest objęte obowiązkowym przeglądem i wymaga dostosowania do nowych regulacji?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2017 r.
Autor odpowiedzi: Piętowska Ewa
Odpowiedzi udzielono: 29 stycznia 2015 r.

PYTANIE

Zgodnie z art. 9 ustawy z 30 maja 2014 r. o zmianie ustawy - Prawo wodne oraz niektórych innych ustaw - dalej u.z. pr. wod.- organy są obowiązane do przeprowadzenia przeglądów pozwoleń wodnoprawnych dla oczyszczalni ścieków komunalnych w aglomeracjach powyżej 10.000 RLM. W związku z tym proszę o wyjaśnienie poniższych wątpliwości.

Oczyszczalnia ścieków posiada pozwolenie wodnoprawne wydane na podstawie "starego" rozporządzenia ściekowego. Ilość RLM oczyszczalni wynosi > 15.000, a zatem parametry w pozwoleniu ma ustalone jak dla oczyszczalni o ilości 15.000-99.000 RLM. Natomiast aglomeracja, w której znajduje się oczyszczalnia, ma 14.500 RLM. Sytuacja ta spowodowana jest tym, że oczyszczalnia oczyszcza ścieki z aglomeracji i dowożone spoza aglomeracji. W takiej sytuacji parametry w pozwoleniu - przyjęte według załącznika nr 3 "nowego" rozporządzenia ściekowego (odnoszącego się do RLM aglomeracji, a nie oczyszczalni) - będą łagodniejsze w odniesieniu do BZT5 niż w obowiązującym pozwoleniu. Pozostałe wskaźniki będą takie same.

Czy w takiej sytuacji należy zmienić pozwolenie wodnoprawne dla tej oczyszczalni, wpisując wartość BZT5 = 25 mg/dm3 w miejsce 15 mg/dm3?

Aglomeracja S. ma 15.300 RLM - według rozporządzenia wojewody z 2005 r. Według nowego wniosku gminy S. aglomeracja będzie miała mniej niż 10.000 RLM. Marszałek nie dotrzymał jednak terminu wyznaczenia nowych aglomeracji.

Jak należy się zachować w tej sytuacji w kwestii przeglądu pozwolenia wodnoprawnego?

Co wyniknie, jeżeli zmienię pozwolenie wodnoprawne, a potem okaże się, że aglomeracja ma poniżej 10.000 RLM i pozwolenie nie podlegało przeglądowi?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX