Jakie prawa w kwestii arkusza organizacyjnego po powrocie do pracy po urlopie macierzyńskim ma nauczycielka?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 12 sierpnia 2022 r.
Autor odpowiedzi: Lesińska Joanna
Odpowiedzi udzielono: 27 grudnia 2019 r.

PYTANIE

Od przyszłego półrocza tj. od lutego 2020 r. wraca do pracy nauczycielka po urlopie macierzyńskim. Od 1 maja 2019 r. poszła na zwolnienie lekarskie, a wcześniej podczas zatwierdzania arkusza organizacyjnego zaakceptowała przydział zadań na rok 2019/2020. Nauczyciel miał przydzielone godziny: 15 - j. polski, 5 - świetlica. W związku z tym, że zajęcia w świetlicy liczone są z wymiaru 26 godzin, jej wymiar tygodniowy wyniósł 20/20. Kobieta urodziła dziecko i teraz ma zastrzeżenia, co do liczby swoich godzin. Krótko mówiąc nie podoba jej się praca na świetlicy, gdyż jak twierdzi ma większy wymiar godzin (mimo iż ma cały etat).

Czy ta osoba wracając do pracy powinna otrzymać godziny jakie miała zaplanowane na dany rok szkolny, czy ja mam jej "szukać" godzin tylko dlatego żeby jej tygodniowy wymiar wynosił 18/18?

Nadmieniam, że w roku szkolnym 2018/2019 pracowała w wymiarze 18/18.

Czy wracając może otrzymać wychowawstwo? Czy mogę odebrać innym nauczycielom godziny, aby zmienić jej tygodniowy wymiar zajęć (tylko dlatego, że nauczyciel tłumaczy się faktem, że był w szkole zatrudniony jako pierwszy i ma pierwszeństwo do godzin)?

Drugi polonista, jak i ta pani są zatrudnieni poprzez mianowanie. Czy ja pod tę nauczycielkę "muszę" dostosowywać plan lekcji (krótko mówiąc ma mieć zajęcia od rana przykładowo 3-4 lekcje dziennie, a nie może zaczynać od 9:45 lub 8:50) ? Jakie prawo ma kobieta wracająca w takim wypadku do pracy, a jakie pracodawca?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX