Jakie obowiązki prawne spoczywają na posiadaczu koników morskich, będącego jednocześnie hodowcą, jeśli chce on wprowadzić potomstwo do handlu?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Jerzy Janusz
Odpowiedzi udzielono: 4 września 2015 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Spółka z o.o. zakupiła w ZOO w Niemczech 10 sztuk konika morskiego (Hippocampus barbouri), w celu jego dalszej hodowli i handlu. Gatunek ten znajduje się na liście gatunków zagrożonych wyginięciem. W trakcie jego hodowli (w siedzibie firmy, w Polsce), wylęgło się potomstwo. Zgodnie z art. 64 ust. 1 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody - dalej u.o.p., starosta dokonuje wpisu do rejestru żywych zwierząt gatunków wymienionych w załącznikach A i B rozporządzenia Rady (WE) nr 338/97 z dnia 9 grudnia 1996 r. w sprawie ochrony gatunków dzikiej fauny i flory w drodze regulacji handlu nimi - dalej rozporządzenie 338/97, zaliczonych do płazów, gadów, ptaków lub ssaków. Zostały tutaj pominięte ryby.

Jakie obowiązki prawne spoczywają w związku z tym na posiadaczu tych koników morskich, będącego jednocześnie hodowcą, jeśli chce on wprowadzić potomstwo do handlu?

Co powinien zrobić starosta, do którego wpłynie wniosek o wpis do ww. rejestru koników morskich?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX