Jakie obowiązki i skutki na gruncie rachunkowości wywołuje podjęcie decyzji o skorzystaniu przez spółkę z możliwości jednorazowego wydłużenia roku obrotowego do 30.04.2021 r.?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Gientka Mikołaj
Odpowiedzi udzielono: 21 grudnia 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Zgodnie z art. 12 ust. 4 ustawy z 28.11.2020 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustaw, jeżeli ostatni dzień roku obrotowego spółki komandytowej przypada w okresie od 31.12.2020 r. do 31.03.2021 r., spółka ta może nie zamykać ksiąg rachunkowych na ten dzień i kontynuować rok obrotowy do 30.04.2021 r. Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 9 ustawy o rachunkowości, przez rok obrotowy rozumie się rok kalendarzowy lub inny okres trwający 12 kolejnych pełnych miesięcy kalendarzowych, stosowany również do celów podatkowych. Rok obrotowy lub jego zmiany określa statut lub umowa, na podstawie której utworzono jednostkę. W przypadku zmiany roku obrotowego pierwszy po zmianie rok obrotowy powinien być dłuższy niż 12 kolejnych miesięcy.

Czy skoro rok obrotowy lub jego zmiany określa statut lub umowa, na podstawie której utworzono jednostkę, to należy zmienić statut lub umowę, żeby móc wydłużyć rok obrotowy do 30.04.2021 r., a następny rok obrotowy skrócić do 8 miesięcy? Czy będzie to podlegało wpisowi do KRS?

Do tej pory zmiana roku obrotowego była skuteczna dopiero z dniem dokonania wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) stosownej zmiany umowy spółki.

Jak należy przeprowadzić całą procedurę wydłużenia roku obrotowego, w trakcie jego trwania? Kogo trzeba powiadomić?

Czy jeżeli dniem bilansowym będzie 30.04.2021 r., to jak przygotowując roczne sprawozdanie finansowe, zachować terminy wynikające z ustawy o rachunkowości np. inwentaryzacji, które były przeprowadzone w 10.2020 r. (art. 26 ust. 3 pkt 1)?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX