Jakie obiekty budowlane można wybudować na prywatnym gruncie leśnym w celu zapewnienia infrastruktury turystycznej bez konieczności przekształcenia gruntu w działkę budowlaną?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Ćwiek Piotr
Odpowiedzi udzielono: 23 lutego 2017 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Jakie obiekty budowlane można wybudować na prywatnym gruncie leśnym (Ls) w celu zapewnienia infrastruktury turystycznej bez konieczności przekształcenia gruntu w działkę budowlaną (lub rolną) i bez wyłączania terenu znajdującego się pod obiektami turystycznymi z produkcji leśnej?

Artykuł 3 pkt 2 ustawy z 28.09.1991 r. o lasach - dalej u.l. definiuje pojęcie lasu m.in. jako gruntu wykorzystywanego pod budowę urządzeń turystycznych. Definicja urządzeń turystycznych znalazła się w ustawie z 3.02.1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych - dalej u.o.g.r.l. Urządzeniem turystycznym jest m.in. pole biwakowe. Z kolei rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z 19.08.2004 r. w sprawie obiektów hotelarskich i innych obiektów, w których świadczone są usługi hotelarskie - dalej r.o.h. określa minimalne wymagania dla pola biwakowego. Na terenie pola powinno się znaleźć ogrodzenie, wspólna umywalnia, ustępy, punkty poboru wody itp.

Które z poniższych obiektów/urządzeń mogą być wykonane/wybudowane na gruncie leśnym (Ls) bez zmiany kwalifikacji gruntu lub wyłączania terenu z produkcji leśnej: budynek sanitarny do 35 m2 powierzchni zabudowy - prysznice toalety, budynek gospodarczy o powierzchni zabudowy do 35 m2, zbiornik na nieczystości (szambo) do 10 m3, studnia głębinowa do 20 m, przyłącze elektryczne, altana o powierzchni zabudowy do 25 m2, parking?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX