Jakie muszą być spełnione warunki do skrócenia odbywanej kwarantanny i jakich dokonać z tym formalności, by umożliwić pracownikowi wcześniejszy powrót do pracy?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 25 lutego 2021 r.
Autor odpowiedzi: Łyjak Grzegorz
Odpowiedzi udzielono: 9 grudnia 2020 r.

PYTANIE

Kwarantanna to odosobnienie osoby zdrowej z powodu narażenia na zarażenie, np. po kontakcie z osobą chorą na koronawirusa. Co do zasady kwarantanna trwa 10 dni. Jednak w niektórych przypadkach okres ten jest dłuższy, np. wobec osób przebywających na kwarantannie w związku z zachorowaniem współdomownika. Kwarantanna osoby, która została skierowana na test w kierunku wirusa SARS-CoV-2 jest nakładana automatycznie i trwa od dnia następującego po skierowaniu na test do chwili uzyskania ujemnego wyniku testu, który automatycznie zwalnia z odbywania obowiązkowej kwarantanny, nie później niż po upływie 10 dni od dnia następującego po dniu skierowania do diagnostyki laboratoryjnej. Coraz więcej pracowników musi pozostać w domach ze względu na ryzyko zakażenia koronawirusem.

Czy można pracownikom, odbywającym kwarantannę, wykonać testy prywatnie (firma może finansować badania zatrudnionym), by tym samym przyśpieszyć ich powrót do pracy?

Czy badanie wykonane prywatnie (bez skierowania lekarza POZ) z wynikiem ujemnym jest podstawą do zwolnienia z odbywania kwarantanny?

Czy badanie może być wykonane w dowolnie wybranym przez pracownika laboratorium, które oferuje takie badania, c zy tylko w rekomendowanym przez Państwową Inspekcję Sanitarną?

Jakie muszą być spełnione warunki do skrócenia odbywanej kwarantanny i jakich dokonać z tym formalności, by umożliwić pracownikowi wcześniejszy powrót do pracy?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX