Jakie mogą być konsekwencje niezastosowania się do wyroku WSA przez GOPS?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 20 kwietnia 2023 r.
Autor odpowiedzi: Kucharski Dominik
Odpowiedzi udzielono: 13 lutego 2021 r.

PYTANIE

Wnioskodawczyni – osoba uprawniona do emerytury w ZUS, w grudniu 2019 r. złożyła wniosek o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w związku ze sprawowaniem opieki nad matką - niepełnosprawność matki istnieje od "nie da się ustalić".

GOPS odmówił Pani prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z uwagi na art. 17 ust. 1b u.ś.r. (moment powstania niepełnosprawności) i art. 17 ust. 5 pkt 1 lit. a u.ś.r. (prawo do emerytury). Pani działając przez pełnomocnika (adwokata) wniosła odwołanie do SKO. Decyzja została utrzymana w mocy. Następnie ww. wniosła skargę do WSA w Bydgoszczy. W listopadzie 2020 r. akta sprawy wraz z prawomocnym wyrokiem WSA wróciły do GOPS.

Wg wyroku uchylona została decyzja SKO oraz poprzedzająca ją decyzja GOPS. Wskazano, by w zakresie art. 17 ust. 1b kierować się wyrokiem TK z 2014 r., sygn. akt K 38/13, natomiast w zakresie art. 17 ust. 5 lit. a poinformować Skarżącą o możliwości wyboru, o prawie do zawieszenia emerytury, wstrzymania jej wypłaty i przedłożenia decyzji, oraz zbadać istnienie związku przyczynowo-skutkowego między rezygnacją z zatrudnienia/nie podejmowania pracy a koniecznością sprawowania opieki.

Strona po wezwaniu z GOPS, złożyła stosowne oświadczenie, wraz z decyzją ZUS o zawieszeniu wypłaty emerytury (od dnia 1 października 2020 r.). GOPS ponownie odmówił prawa do świadczenia pielęgnacyjnego tylko z uwagi na art. 17 ust. 1 i 2 u.ś.r.

Strona ponownie wniosła odwołanie do SKO, które uchyliło w całości decyzję i przekazało do ponownego rozpoznania, ze wskazaniem przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego w zakresie związku przyczynowego pomiędzy niepodejmowaniem pracy a koniecznością sprawowania opieki, gdyż mając prawo do emerytury można podjąć zatrudnienie, ustalenia dokładnego rozmiaru zakresu opieki, częstotliwości, czy niepełnosprawna jest osobą leżącą, w jakim zakresie jest samodzielna.

Z wywiadu środowiskowego wynika, że istnieje związek przyczynowo-skutkowy, osoba nie jest leżąca, ale samodzielnie nie jest w stanie funkcjonować. Tutejszy ośrodek w dalszym ciągu chce odmówić świadczenia z uwagi na treść art. 17 ust. 1b oraz art. 17 ust. 5 pkt 1 lit. a, gdyż są to nadal obowiązujące przepisy prawa (być może SKO przyzna świadczenie pielęgnacyjne).

Jakie mogą być konsekwencje niezastosowania się do wyroku WSA przez GOPS?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX