Pytania i odpowiedzi
Status: Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2017 r.
Autor odpowiedzi: Kowalski Radosław
Odpowiedzi udzielono: 11 marca 2013 r.

PYTANIE

Wypełniam CIT-8 za 2012 r.

Jaką kwotę powinnam wpisać w części H należnych zaliczek kwartalnych?

Wpłacając zaliczkę w dniu 20 stycznia za IV kwartał 2012 r. wyszła kwota np 100 zł - ta kwota była ustalona prawidłowo, według danych na 20 stycznia 2012 r. Następnie sporządzałam roczną deklarację i ze względu na różnice inwentaryzacyjne i faktury kosztowe i rabatowe otrzymane po 20 stycznia, a dotyczące roku poprzedniego, okazało się, że zaliczka powinna wynosić np 90 zł, lub równie dobrze może to być 110 zł.

Którą kwotę powinnam wpisywać w części H - kwoty należnych zaliczek kwartalnych - tą wpłaconą 20 stycznia czyli 100 zł, czy tez ta ostatecznie wyliczoną za IV kwartał?

Różnica w zaliczce za grudzień wynika u mnie z rozliczenia inwentaryzacji. Firma produkcyjna - produkcja w toku - w ciągu roku jest ustalana statystycznie poprzez wycenę PW i WZ w oparciu o godzinówkę ewidencyjną. Licząc zaliczkę za IV kwartał nie należało uwzględniać inwentaryzacji produkcji w toku na 31 grudnia 2012 r. - dopiero jej rozliczenie należy uwzględnić w CIT ostatecznym. Stąd u mnie różnica w zaliczce za IV kwartał 2012 r.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

Zaloguj się do LEX | Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?