Jakie kryteria oceny ofert mogą stanowić element preferencji dla podmiotów ekonomii społecznej w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Nowakowski Wojciech
Odpowiedzi udzielono: 23 lipca 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

W dniu 9.04.2024 r. Pan Wojciech Nowakowski udzielił odpowiedzi na pytanie: Jakie dopuszczalne preferencje dla PES można zastosować, by spełnić kryterium posiadania statusu podmiotu ekonomii społecznej, w przypadku zamówienia na dostawę sprzętu? W odpowiedzi powoływał się Pan na zapisy wytycznych dot. kwalifikowalności wydatków i zapisów o aspektach społecznych w nich zawartych. Moim zdaniem Autorowi chodziło o Wytyczne dotyczące realizacji projektów z udziałem środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w regionalnych programach na lata 2021-2027 - rozdział 2 pkt 9: IZ RP zapewnia, że w projektach współfinansowanych z EFS+ przy udzielaniu zamówień stosowane są preferencje dla PES. Nie chodzi tu o aspekty społeczne ani wytyczne kwalifikowalności wydatków, tylko o ten obowiązek wynikający z innych wytycznych. Mamy taką samą sytuację (ROPS, zamawiający zobowiązany do stosowania p.z.p.) - nie chcemy zastrzegać zamówienia, ale musimy zastosować preferencję dla PES, ponieważ projekt jest współfinansowany z EFS+ i zastanawiamy się, jakie kryteria oceny można wpisać, żeby spełnić obowiązek preferowania PES.

Czy jest możliwość podania przykładowych kryteriów oceny preferujących PES (zamówienie na doradztwo i szkolenia dla osób pracujących z młodzieżą)?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX