Jakie kroki powinien podjąć starosta w sprawie przedsiębiorcy, który chce połączyć dwa posiadane złoża poprzez nabycie gruntu znajdującego się pomiędzy nimi?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Król Lidia
Odpowiedzi udzielono: 21 lutego 2013 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Przedsiębiorca posiada u starosty dwie koncesje na wydobywanie kopalin ze złóż. Koncesja na wydobywanie kopalin ze złoża A o powierzchni 935 m2 została wydana w 2002 r. a koncesja na wydobywanie kopalin ze złoża B o powierzchni 10401,3 m2 w 2008 r. Pomiędzy tymi dwoma złożami znajduje się działka, która na dzień wydawania koncesji nie była własnością tego przedsiębiorcy. Obecnie przedsiębiorca ten nabył prawo własności do tego obszaru, dlatego chciałby połączyć złoże A i B. Obecnie zachowane są w przypadku koncesji uzyskanych wcześniej pasy o szerokości 6 m od tej działki. Przedsiębiorca chciałby udokumentować złoże na nowo nabytej działce i zrezygnować z pasów ochronnych. Ponieważ po zsumowaniu powierzchni, na które wcześniej była wydana koncesja, z powierzchnią działki zakupionej powierzchnia nie przekroczy 2 ha organem właściwym w tej sprawie będzie starosta.

Jakie kroki w tej sprawie powinien podjąć starosta?

Czy mają tu zastosowanie przepisy art. 22 ust. 3 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. Prawo geologiczne i górnicze (Dz. U. Nr 163, poz. 981) - dalej pr. geol.?

Czy starosta powinien przyjąć wniosek o zatwierdzenie projektu robót geologicznych o udokumentowanie złoża na nowo nabytej działce?

Czy powinien wygasić koncesje z roku 2002 i 2008 i przyjąć wniosek, którym objęte będą złoże A, B i nowo zakupiona działka?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX